Endometriózis világnap

2019. március 8.

Tíz éve még ritka kórképnek gondolták, mára azonban már krónikus népbetegségként tekintenek rá a nőgyógyászok. Az endometriózis csaknem 80 millió nő mindennapjait, szexuális életét keseríti meg világszerte. Magyarországon minden tizedik fogamzóképes korú hölgy érintett, a meddő nők negyven százaléka pedig a betegség miatt képtelen teherbe esni.

A jóindulatú megbetegedés majdnem ugyanannyi embert érint hazánkban, mint az asztma, mégis alig ismerjük. Abban a hitben ringatjuk magunkat, hogy a fájdalmas menstruáció a női lét természetes velejárója. Meleg vizes palackot ajánlunk a hasra, gyógyteákat és erős fájdalomcsillapítókat javaslunk a kínzó görcsökre, majd mélyen együtt érzünk, amikor végképp kifogytunk az ötletekből. Pedig a fájdalmas, rendszertelen menstruáció nem normális. Figyelmeztető jel, ha gyakran szenvedünk csípő- vagy deréktáji, székletürítési, vizelési vagy evés közbeni fájdalomtól, szúró érzéstől. Nem szabad beletörődni abba sem, ha a szexuális együttlét fájdalmas.

Ijesztő, de

• a 15-45 év közötti magyar nők 10 százaléka, vagyis minden tizedik nő érintett
  • a fájdalmas menstruációtól szenvedő nők közül minden másodiknak endometriózisa van
  • a meddő nők 40 százaléka a betegség miatt képtelen teherbe esni

Az "Együtt könnyebb" Női Egészségért Alapítvány egyetlen hazai bejegyzett, közhasznú civil szervezetként felvállalta az endometriózissal kapcsolatos edukációt, és az érintett nők támogatását.

A március 30-ai, budapesti, egész napos rendezvény mellett az alapítvány több nagyvárosban is szervez rendezvényeket. Az előadások során neves szakértők osztják meg gondolataikat a tünetekről és a diagnózisról, a termékenység javításának lehetőségeiről, és elmondják, miként lehetséges a betegség mellett egészséges szociális és szexuális életet élni. A Pécsi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája március 27-én csatlakozik a világnaphoz.

A pécsi program:

Endometriózis Világnap 2019 – Pécs

2019. március 27.

A rendezvény szervezője: "Együtt könnyebb" Női Egészségért Alapítvány

Helyszín: PTE Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, oktató tömb, 7624, Pécs, Édesanyák útja 17.

16:30 - 17:00 Regisztráció

17:00 - 17:10 Köszöntő

Bodor Andrea Lili, "Együtt könnyebb" Női Egészségért Alapítvány pécsi munkatársa

Prof. Dr. Koppán Miklós -  egyetemi tanár, klinikaigazgató, PTE KK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika

17:10 - 17:20  Női Egészségért Alapítvány és a Női Liga bemutatása

Salamon Adrienn - “Együtt könnyebb” Női Egészségért Alapítvány, elnök

17:20 - 17:40 Az út a sikerhez: lombik vagy műtét?

Prof. Dr. Koppán Miklós - egyetemi tanár, klinikaigazgató, PTE KK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika

17:45 - 18:05     Miben segíti a harkányi balneo-fizioterápia az endometriózis kezelését?

Dr. Varga Péter - Med. Habil, nőgyógyász főorvos, Harkányi Gyógyfürdőkórház

18:10 - 18:30 Teljes értékű növényi étrenddel a női egészségért

Dara Rebeka - klinikai dietetikus, Harkányi Gyógykórház

18:30 -19:15 Endo Café

Kötetlen beszélgetés a résztvevőkkel.

Regisztrálni az alábbi linken lehet: http://bit.ly/endovilagnapbp2019

Facebook esemény: https://www.facebook.com/events/2317868988493577/

A világnaphoz kapcsolódóan az „Együtt könnyebb” Női Egészségért Alapítvány - a hagyománynak megfelelően – idén is átadja az „Endometriózis nagykövete” díjat.  Odaítélésével évről-évre a legnagyszerűbb orvosokat, szakdolgozókat, intézményeket, civil szerveződéseket, önsegítő csoportokat vagy alternatív gyógyászokat szeretnék elismerni, akik az előző évben az érintettek szerint nagyban hozzájárultak az endometriózissal küzdők gyógyításához, kezeléséhez, támogatásához. A díjat pályázat útján lehet elnyerni. Jelöltet bárki állíthat, akinek személyes érintettsége van a témában.

További információ:

Az Endometriózis Nagykövete pályázat részletei IDE KATTINTVA érhetőek el.

Kapcsolat: info@noiegeszsegert.hu